Wilanów

 

Dnia 17 lutego 2018 r. w sobotę odbyła się wycieczka zorganizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi dla osób uczestniczących w działaniach Klubu Seniora do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

 

Celem wyjazdu było zwiedzanie ogrodów Pałacu Wilanowskiego oraz zwiedzanie samego pałacu.

 

Muzeum wilanowskie jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało założone w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to miejsce, w którym ponad 300 lat temu mieszkała wyjątkowa rodzina. Kochający ojciec Jan Sobieski, troskliwa mama Marysieńka i czwórka dzieci.

Dziś królewska rezydencja w Wilanowie to miejsce, gdzie kultura spotyka się z naturą.

W pałacowych komnatach wyruszyliśmy w niezwykłą podróz w czasie, żeby doświadczyć życia, które wiodła w Wilanowie rodzina Sobieskich.

Pałacowe wnętrza zrobiły na wycieczkowiczach spore wrażenie, które nie osłabło, gdy przyszło do zwiedzania Parku Wilanowskiego.

 

Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku wkraczają w przestrzeń, w której mogą się poczuć jak na królewskim dworze. W tym roku wilanowski ogród rozświetla zupełnie nowa instalacja – Zimowy Ogród Króla. To ekspozycja elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązująca do piękna architektury oraz historii pałacu. Każdy element i detal świetlnej wystawy odwołuje się do źródeł ikonograficznych, herbu Jana III Sobieskiego oraz symboliki pałacu. Uczestnicy wyjazdu również spacerowali po Magicznym Ogrodzie Króla, który rozświetla ogród przy Oranżerii.

Na fasadzie pałacu wyświetlane są mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, pod wpływem których poszczególne elementy dekoracji ożywają, z ciekawością obejrzeliśmy "Bajkę o królewskiej wydrze".

 

Około godziny 20-stej seniorzy wrócili do Jastrzębi i choć byli zmęczeni, to jednak nie kryli zadowolenia z wycieczki i już pytali o następne.


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi

26-631 Jastrzębia
tel./fax. 48 384 05 07
gops@jastrzebia.pl

Godziny otwarcia:
pon. - 8.00 - 16.00
wt. - pt. - 7.00 - 15.00

Licznik odwiedziń: 204964